Keltoi 1994-2017

  Boleslav III. Ryšavý

  Boleslav III. Ryšavý (okolo 965, Praha – 1037, Polsko) byl český kníže v letech 999–1002 a nakrátko znovu v roce 1003.

  boleslav III rysavyBoleslav III., nazvaný Ryšavý, byl syn Boleslava II. Pobožného, bratr knížat Jaromíra a Oldřicha.
  Doba vlády:
  I. 999–1002
  II. 1003
  Boleslavova násilnická vláda zahájila první vážnou krizi přemyslovského státu - rozhodl se zbavit svých bratrů coby konkurentů.
  1001 - útěk Jaromíra a Oldřicha, který měl být na Boleslavův příkaz zavražděn, do Bavorska
  1002 - povstání proti Boleslavovi (vedeno Vršovci), Boleslav III. uprchl k Jindřichu Nordgavskému. Boleslav III. jím byl krátce zajat, poté se uchýlil k Boleslavu Chrabrému do Polska. Boleslav Chrabrý dosadil na český knížecí stolec svého oblíbence Vladivoje.
  1003 (leden) - po smrti Vladivoje byl Boleslav III. Boleslavem Chrabrým znovu dosazen na český knížecí stolec. Slíbil Boleslavu Chrabrému, že se zúčastní povstávní proti římskoněmeckému králi Jindřichovi II.
  1003 (9. únor) - kníže slíbil odpouštění svým dřívějším odpůrcům, ale nařídil vyvraždění Vršovců a svého zetě z tohoto rodu prý zabil vlastníma rukama. Tento čin vyvolal povstání. Boleslav Chrabrý povolal svého chráněnce do Polska, oslepil jej a uvěznil. Na jaře 1003 vpadl Boleslav Chrabrý do Čech, které ovládal do podzimu 1004, kdy byl vypuzen římským králem Jindřichem II. Zbylých třicet let života prožil svržený Boleslav III. v polském vězení, kde také roku 1037 zemřel.

  Obr: Boleslav III., freska ve znojemské rotundě sv. Kateřiny 

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Boleslav III. Ryšavý , Česká knížata , Přemyslovci

  Tagy: Česká knížata, Přemyslovci

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo