Keltoi 1994-2017

  Analýza bronzové sekery z Hroznětína

  Traseologická analýza bronzové sekery z Hroznětína (okr. Kralovy Vary) autorů Petr Krištuf, Matěj Boháč byla publikována v Archeologie západních Čech 13, 2017.

  Na sekeře byly při výzkumu nalezeny relativně hluboké rýhy v těsné blízkosti ostří, rýhy vzniklé při broušení ostří, mělké dlouhé rýhy na břitu a také dlouhé drobné rýhy na týlu a stopy po kovářském náčiní.
  Sekera se středovými laloky z depotu u Hroznětína byla pravděpodobně před tím, než se stala součástí depotu, užívána k povrchovému opracování dřeva. Byla touto činností otupena a ostří bylo broušeno. Vzhledem k faktu, že depot je interpretován jako votivní, je pravděpodobné, že se do těchto depotů ukládaly i artefakty běžně užívané. To ale nevylučuje, že některé artefakty bylyvy robeny pouze pro tento účel.
  Datování: pozdní doba bronzová

  sekera w

  Hroznětín (okr. Karlovy Vary). Celkové fotografie obou stran sekery. Patrné jsou stopy po kovářských nástrojích mezi laloky.

  Literatura: Petr Krištuf – Matěj Boháč: Traseologická analýza bronzové sekery z Hroznětína (okr. Karlovy Vary)
  Academia.edu

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Hroznětín , Doba bronzová

  Tagy: Doba bronzová

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo