Keltoi 1994-2017

  Kladina - nejstarší prosné bylinné pivo v Evropě?

  Odborníci prozkoumali obsah situly, bohatě zdobené bronzové nádoby nalezené v roce 2017 u Kladiny na Pardubicku. A domnívají se, že našli stopy po vaření bylinného prosného piva, které se tak mohlo v této lokalitě vyrábět již před třemi tisíci let, nejdéle v Evropě.

  Bronzovou nádobu archeologové datovali do období mezi lety 1025 až 920 před naším letopočtem. Vědro je 60 centimetrů vysoké a 56 centimetrů široké, zdobí jej tepané ornamenty, zobrazuje vodní ptáky, kteří táhnou sluneční kotouč.
  Nalezená nádoba z pozdní doby bronzové je v Česku naprostým unikátem. Dokládá kulturní vazby z této doby ve střední Evropě.

  Jde o první nález vědra s motivem sluneční bárky z doby bronzové na území Česka a zároveň je to nejstarší doklad o výrobě prosného bylinného piva v Evropě. Pravěcí ‚sládci' v bronzové nádobě nalezené u Kladiny vařili pivo z prosa, do kterého přimíchávali bylinky.
  zdroj:

   

  Zdroj: www.idnes.cz; novinky.cz

   

  Lokace: Kladina, část obce Sezemice | Okres: Pardubice | Pardubický kraj

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Kladina , pivo

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo