Keltoi 1994-2017

  3.05 Keramika - od jílu k nádobě

  Keramika - nejpotřebnější nádoby bez kterých si neumíme představit náš život.

  Velmi významnou roli má také obyčejná hlína - jíl. Že si z Vás střílím? Kdepak! Už jsem Vám říkal, že sklizenou úrodu skladujeme v nádobách a právě nádoby a další keramika se vyrábí z jílu. Teď jsem vyřkl slovo keramika - co to je? Keramika je vlastně výrobek z pálené hlíny, jejímž základem je jíl, ke kterému se přidává ostřivo tvořené pískem, drcenými střepy, sláma nebo plevy. To všechno se přidává z důvodu dosažení vyšší pevnosti a aby při vysoušení a výpalu nedocházelo k praskání výrobků. A co všechno vlastně keramika je? Pod tímto pojmem se schovávají výrobky jako nádoby, lžíce, naběračky, tyglíky na lití kovů, licí formy, závaží na tkalcovské stavy, přesleny, figurky a další věci. Postup výroby keramiky je dost náročný a poslední fáze, výpal je ještě obtížnější, protože keramika musí být nejen velmi dobře vysušena, ale i vypálena, jen tak dokáže odolávat zubu času a opotřebení. To je také jeden z důvodů, proč nacházejí archeologové v zemi keramiku i po tisících letech v dobrém stavu. Užitková keramika jako byly např. misky, zásobnice, kotlíky, apod. se používají třeba k vaření a přípravě rostlinné potravy, k pití a uchovávání tekutin. K uskladňování zásob, jako je obilí, ovoce, mouka, apod., máme nádoby větší nebo závěsné.

   

  3.05.1 Postup výroby keramiky

  Nejprve si připravíme správnou hmotu z jílu a jmenovaných přísad, dobře ji propracujeme, uděláme nádobu, jakou potřebujeme, necháme vysušit, upravíme povrch různou výzdobou dřívkem, kostí nebo i kamenem, opět necháme sušit (vysoušení je velmi důležitý proces – musí probíhat pozvolně) a poté vypalujeme v peci. Nádobky vytváříme dvěmi základními postupy – pomocí válečků a na hrnčířském kruhu.

  3.05.2 Výroba keramiky pomocí válečků

  Základním způsobem výroby keramiky je tzv. válečková technika. Z dobře propracované hmoty si v rukách vytvoříte válečky, které potom skládáte na sebe a spojujete mačkáním a třením.

  3.05.3 Hrnčířský kruh

  Hrnčířský kruh je náš vynález – jedná se o dvě tyčí spojené desky, které se otáčí kolem své osy. Spodní deskou za pomoci nohou otáčíme kolem své osy a na vrchní máme položenu hlínu, z které právě za pomoci otáčení vytváříme nádobu dle přání.  3.05.4 Zdobení keramiky

  Na vyrobenou keramiku po zaschnutí můžeme vyzdobit. Používalo se mnoho různých motivů.

  Fotogalerie:

  0106_02
  0106_03
  033211_5
  033211_29
  033227_1
  033227_2
  044073
  k0125_1

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Keltové

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo