Keltoi 1994-2017

  Gundestrup (DK) - nález kotle

  Gundestrup (Dánsko) - nález drahocenného pozlaceného stříbrného kotle s vyobrazeními keltských bohů (?) a snad navzájem spolu souvisejících mytologických scén. (3. až 2., možná i 1 st. př. n. l.).

  Nález tohoto kotle je považován za mimořádný objev. Je vyroben ze stříbra, původně byl zlacený a byl nalezen v severním Jutsku, Dánsko roku 1891 v raevemos nedaleko Borremosu. 
  Na nálezu je paradoxní, že se jedná o nekrásnější keltský kotel a byl nalezen na území obydleném Germány a nikoli Kelty. Jak se tam dostal? Snad jej s sebou přinesla do Jutska keltská komunita nebo skupina druidů, či byl součástí válečného lupu tamních germánů. Kotel se skládá z dvanácti desek, puklice a je zdoben mytologickými výjevy s lidskými a zvířecími motivy.
  Na základě umělecko historického rozboru a také mytologického obsahu je původ kotle hledán v dílnách v Thrákii, jiní za práci podunajských Skodisků nebo střední či severní Galii a také keltsko-ligurském území (mytologie zobrazených scén není thrácká ani galatská...).
  Je přijímán názor, že postavy na kotli jsou zobrazeními největších keltských bohů - Taranis, Esus, Teutates, Cernunnos, Rigany. Scény jsou vykládány jako iniciační obřady či oběti (lidské i zvířecí - býk), případně i jako jeden ucelený a základní keltský mýtus o bohyni Rigani a jejích proměnách.

  Fotogalerie:

  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup
  Gundestrup

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Gundestrup

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo