Keltoi 1994-2017

  Černouček - hrobka

  Na poli u JZ okraje obce vlevo od silnice Ledčice - Černouček byl letecky zjištěn hrob ve čtvercové ohradě o rozměrech 12 x 12 metrů.

  Po prozkoumání v roce 1997 bylo ale zjišteno, že byl vykraden. Vlastní "hrobka" uvnitř ohrady měla "nadzemní" sloupovou konstrukci o pěti kůlech, která byla zatížena mohutnou masou kamení. Z vykrádači přehlédnutých předmetů zaslouží zmínky železná zápona s prolamovaným ornamentem. Pochybnosti o datování hrobu do 5. století vyvrátil radiokarbonový test. Patrně šlo o hrobový komplex významné osoby z 5. století.

  Velikost 12 x 12 m čtvercové ohrazení
  hrobová jáma a hrobka - nadzemní sloupová kostr. konstrukce, zatížená kameny
  pohřeb jedince, 14-20 let, orientace V-Z
  železná prolamovaná zápona, nádobka s zv. kůstkami
  vyloupen
  indiv. pohřeb příslušníka elity „dům mrtvých“
  Literatura: Brnič - Sankot 2005, PA 46

  cernoucek1w

  Letecký snímek a jeho interpretace: areál s lineárními útvary uzavřenými s centrálně umístěnými bodovými objekty - hroby (maculae 1-2) a bez nich (3-5) a s volně rozptýlenými sídlištními objekty (6). Podle Gojdy 1997.

  cernoucek2w cernoucek4w cernoucek4w

  PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Černouček

  Dárci, sponzoři, dobrovolníci

  Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

  Keltoi je členem

  exarc-logocas-logo